Acoustic Revive – akcesoria do tuningu audio

W ciągu ostatnich kilku tygodni zakupiłem pakiet akcesoriów firmy Acoustic Revive. Znajdują się w nim:

platforma antywibracyjna RAF-48H,

demagnetyzer płyt CD: RD-3,

generator fal Schumanna – RR-777

krążki kwarcowe RIQ-5010W

podstawka pod kabel RCI-3H (tylko jedna sztuka)

sztuczna masa RGC-24 (pierwsza wersja z wykorzystująca przewód z miedzi PCOCC)

mikro kwarce – QR8

zatyczki na nieużywane gniazda SIP8Q


Niniejszy post będzie krótkim zbiorem obserwacji z odsłuchu poszczególnych akcesoriów oraz wszystkich na raz jako kompletu.

Rezonator Shumanna RR-777 umieszczony na wysokości około 150cm od ziemi, za kolumnami oraz pomiędzy nimi to gadżet który jednoznacznie jestem w stanie polecić każdemu. Jego użycie w moim przypadku jest rzadkim zjawiskiem kiedy można powiedzieć nie tyle o zmianie, czy kroku w bok, a raczej jednoznacznej poprawie. Muzyka jest bardziej nasycona, dzwięczniejsza, obecna, prawdziwsza.

Drugim i ostatnim gadżetem który uważam za uniwersalny oraz bezpieczny zakup to demagnetyzer płyt CD – RD-3. Urządzenie to wprowadza spokój do muzyki, nie ograniczając ekspresji, dynamiki czy energii. Spokój objawia się delikatnym oczyszczeniem muzyki z jakby cyfrowych artefaktów / naleciałości. Efekt jest subtelny, ale na wysokim poziomie ocieramy się już tylko o efekty subtelne, które zebrane w grupę dają zmiany obszerne.

Z pozostałymi akcesoriami mam duży dylemat ponieważ stosowane pojedyńczo wprowadzały pewne usprawnienia, jednocześnie pogarszając inne ważne obszary muzyki. Tak było z platformą RAF-48h na której umieciłem dzielony odtwarzacz CD. Sama platforma poprawiła precyzję, szybkość i oczyściła ze zbytniej ospałości, jednocześnie zbyt wyszczuplając dzwięk i jakby osuszając średnicę.

Podobny efekt uzyskałem stawiając dzielony odtwarzacz CD na krążkach kwarcowych, a krążki bezpośrednio na podłodze/dywanie.

Gdy na podłodze postawiłem plaformę, na niej krążki i dopiero na krążkach odtwarzacz CD – efekt był jednoznacznie pozytywny, bez wad które odnotowałem słuchając osobno plaformy i osobno krążków. Prawdę mówiąc byłem o krok od sprzedaży platformy i krążków ale po przetestowaniu i potraktowaniu ich jako kompletu – najprawdopodobniej zostawię je w systemie. Platforma z krążkami znacznie poprawia rozdzielczość, dosyca barwy, zagęszcza przekaz muzyczny i nie ogranicza energii a wręcz ją poprawia. Jednoznaczny upgrade.

Kondycjoner masy RGC-24K zastosowany pojedyńczo, bez dodatkowych akcesoriów AR – wprowadza wspaniałe barwy, kolor, słodycz, jednak równocześnie bas traci na kontroli a na wysokiej średnicy pojawiają się jakby pewne drobne zniekształcenia. RGC-24K umieszczony na platformie RAF-48H, pod odtwarzaczem CD już tych cech negatywnych nie przejawia lub nie są odczwalne, dlatego bardzo odpowiada mi to urządzenie stosowane w komplecie z innymi, natomiast użyte samodzielnie już tak jednoznacznie godne polecenia nie jest.

Kwarce QR8, drobne okregi o średnicy kilku milimetrów. Położyłem je luźno na wtykach kabli sieciowych IEC przy transporcie oraz DAC, na wtykach XLR kabli sygnałowych oraz jedną sztukę przy gnieździe wejściowym IEC do listwy zasilającej. Przesunięcie kwarców o kilka cm zmienia subtelnie dzwięk, warto poeksperymentować z umiescowieniem. Kwarce stosowane osobno oczyszczały górę pasma, lekko spowalniając dół pasma, odczucia miałem ponownie – mieszane. Kwarce użyte w komplecie z innymi komponentami AR – polerują i nasycają dzwięk, dodają koloru, wagi i klasy.

Bardzo silne zmiany słyszę z użyciem zatyczek na wtyki RCA – SIP-8Q. Użyte samodzielnie bardzo mocno zagęszczają soprany dodając efekt jakby “miedzianej średnicy”. Cały przekaz gra jakby drivery kolumn miały miedziane czy mosiężne membrany. Tak kojarzy mi się wpływ i raczej nie korzystałem z nich. Ponownie – użyte jako część systemu akcesoriów AR – niby wpływ mają ten sam, ale tym razem jakby to nie przeszkadza a pomaga.

Konkluzja na dzień dzisiejszy jest następująca: łatwo mi rekomendować RR-777 oraz RD-3. Pozostałe akcesoria są świetne, ale jako komplet. Każde z akcesirów ma swój sznyt i stosowane w pojedynkę – potrafią sporo namieszać. Stosowane w zestawie równoważą się.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *