Quick tip #1 – Kierunkowość w audio

Quick tip to seria krótkich informacji, bez nadmiernego teoretyzowania i doszukiwania się wyjaśnień. Rzetelne, sprawdzone praktycznie przeze mnie informacje.

Kierunkowość w audio jest wszechobecna. Oznacza to, że każdy kabel, rezystor, kondensator, cewka, transformator – są kierunkowe. Z tych właśnie elementów zbudowane są urządzenia audio.

Kierunkowość ta oznacza, że dany element inaczej “zagra” w systemie w zależności jak zostanie zainstalowany:

  • Kabel – od lewej do prawej, bądź od prawej do lewej, zgodnie z napisami, lub w przeciwnym kierunku
  • Rezystor – patrz po oznaczeniach
  • Kondensator foliowy / bi lub non polarny –
    • krótsza lub dłuższa noga na wejście sygnału do lub zwierająca do masy.
    • Sygnał (lub masa) na wewnętrzną lub zewnętrzną okładzinę
  • Cewka głośnikowa lub transformator zasilający / głośnikowy – zewnętrzna lub wewnętrzna okładzina. Tutaj też istotna jest kierunkowość samego drutu w transformatorze.

Zagadnienie jest dużo bardziej skomplikowane, ale sednem tego tekstu jest zapamiętać, że wszystkie element pasywne, zwłaszcza te oparte o budulec którym jest dowolny metal – są kierunkowe. Świadome tego są zwłaszcza firmy Japońskie które edukują klientów na temat procesowania metali, układania kryształów metalu itp.

W pewnych przypadkach okaże się, że tylko jeden kierunek jest tym słusznym, zaś w innych przypadkach oba kierunki są akceptowalne, ale po prostu brzmią inaczej.

Co to oznacza w praktyce? Dla osoby zajmującej się projektowaniem, konstruowaniem i sprzedażą urządzeń – oznacza to konieczność świadomego budowania urządzenia wraz ze sprawdzaniem kierunkowości każdego elementu a następnie powtarzalności w produkcji.

Jeżeli chcemy aby każdy egzemplarz produkowanego przez nas urządzenia brzmiał w 99% tak samo – musimy zachować identyczną kierunkowość każdego rezystora, kondensatora, cewki, transformatora itp itd.

(musimy też zachować te same długości wyprowadzeń, tak samo lutować, identycznie zadbać o wibracje oraz ułożenie elementów w urządzeniu, ale to temat na oddzielny materiał).

Jeżeli zagadnienie Cię zainteresowało I chcesz sprawdzić je w praktyce – zrób test na dowolnym interkonekcie RCA, kablu cyfrowym RCA, kablu głośnikowym. Niezależnie jak zaleca producent – gwarantuję, że każda osoba która “słyszy” kable, bezpieczniki itp – usłyszy i tutaj różnice.

Urządzenia wybitne od dobrych różnią takie właśnie niuanse, dbałość o mikro detale które skumulowane z różnych obszarów dają zasadniczą różnicę in PLUS.

 


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *